1. Velká Kočkiáda 2024: 2. listopadu KD Mlejn, Praha 13

Nenechte si ujít velkou kočičí akci:
soutěž krásy Miss Kočka, zábavný program, odborné poradny, prodejní stánky, útulky…
veškerý výtěžek jde na pomoc kočkám v nouzi ♥

U koček a psů je to v podstatě „jednoduché“: prvním krokem je zavolat na místní – obecní úřad (nejlépe odbor životního prostředí), kde by měli pomoci (mají povinnosti v tomto směru ze zákona). Praxe je ale bohužel taková, že tam málokdy pochodíte…

Takže dalším krokem je kontaktovat městskou policii (především v případě nálezu psa), nebo vhodný útulek (vhodný zejména s ohledem na místo nálezu). Ale ani tam nemusíte být vždy úspěšní – útulky praskají doslova ve švech, proto se na ně prosím nezlobte, pokud vás prostě musejí odmítnout a nemohou se ujmout nového příchozího (mají své limity, dané hygienickými předpisy).

Další rada se týká spíše volně žijících zvířat a ptáků.

V případě, že např. najdete mladé ptáče, vypadlé z hnízda, a chcete mu pomoci, neprodleně se obraťte na nejbližší záchranou stanici pro handicapované živočichy. Konkrétní stanici i kontakt na ni snadno najdete na www.zachranazvirat.cz

Před domácí péčí dejte přednost svěření odborníkům nebo se s nimi aspoň dobře poraďte (pokud ho třeba není možné předat do jejich péče neprodleně), každý druh se živí něčím jiným a co vyhovuje jednomu, může jiného ohrozit na životě! Je skvělé, pokud se vám povede vychovat ptáče, že přežije. Ale pozor – pokud ho potom třeba nenecháte nějakou dobu zvykat na přirozené prostředí, tak je dost pravděpodobné, že zahyne po pár dnech na svobodě…

A další pozor – pokud si v péči necháte ptáka z volné přírody (tedy tzv. „v zajetí“), vystavujete se možnému postihu ze strany České inspekce životního prostředí (na držení ptáků z volné přírody je potřeba takzvaný odchylný postup podle §5b zákona 114/1992). Takže – zachránit ANO! Ale pokud možno vždy raději co nejdříve kontaktujte odborníky! Ano, naše zákony jsou v tomto směru, mírně řečeno, poněkud paradoxní = za záchranu můžete být potrestáni…